Petícia 2022

Chceme, aby bolo možné legálne hľadať mimo archeologických lokalít.
xpdeus2
Dátum registrácie: Pi 22. Júl 2022 17:32:14

Re: Petícia 2022

Príspevok od používateľa xpdeus2 »

Tak už vím, že spolupráce s archeology je možná. Přesně nabídl jsem se jako brigádník s dronem a detektorem. Pokud oni požádají o povolení k použití detektoru, mohu jim pomoci pod jejich dozorem. Žel ani oni bez povolení nesmí používat detektoring. To je prostě neuvěřitelné, takhle házet klacky pod nohy vědcům.
xpdeus2
Dátum registrácie: Pi 22. Júl 2022 17:32:14

Príspevok od používateľa xpdeus2 »

Tak mám dnes konkrétní informace. Spolupráce detektorem s archeology je možná. Pokud někdo chcete zažívat radost z nálezů a přitom nejednat protizákonně, tak to je cesta. Zatím jde o detektoring za přítomnosti archeologa na nalezišti, kde bylo vydáno povolení k použití detektoringu. Ale i to je výhra. Naopak takoví archeologové by mohli podpořit nejen petici, ale i změnu zákona. Takže čím více spolupracujících detektorářů, tím vetší šance na rozumnou změnu zákona.
Martin

Príspevok od používateľa Martin »

Pozdravujem Ta Michal. Drzim Ti palce, ale cela problematika je dost komplikovana.....Od detektoristov necakaj podpisy, tí su doslova prenasledovani ako za cias inkvizicie.....media ich nazyvaju zlodejmi, kriminalnikmi, nasilnikmi...atd.....Nedavno na radiu RTVS bola tato tema riesena, bol prizvany aj detektorista, ale nedostavil sa.....asi si vieme domysliet preco........zober si ako dopadol detektorista zo Serede....odovzdaval muzeu artefakty a tí ho nahlasili....nabehlo komando ako na drogoveho dilera alebo vraha........

Ale jedna vec mi napadla....ak pozorne citas diskusie pod roznymi takymito temami, napriklad aj na sme.....tak ked uz diskuteri argumentacne porazili archeologov a vobec ostrych kritikov detektorovania.......tak zrazu z nich vypadlo, ze na Slovensku sa moze vlastnit a aj pouzivat detektor.......

Zda sa, ze ten zakon ma naozaj nejake nedostatky a umoznuje ludom hladat......

Bolo by zaujimave, keby nadsenci detektoringu nabehli na polia a kazdy artefakt nahlasovali pamiatkarom.....doslova aj nabojnice alebo gombicky do roku 1946 !!! Mozno archeologovia by sami zacali navrhovat nejake zmeny v zakone, keby museli chodit do terenu kvoli absolutne nezaujimavym archeologickym artefaktom......a este keby ste to zacali medializovat....mozno by ste naozaj pohli lady.......
Michal
Administrátor fóra
Dátum registrácie: Št 19. Aug 2021 10:58:08
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal »

Ahoj Martin. Áno je to pravda, podobných razii bolo viacero a len malá časť bola medializovaná. Aj mňa sa ľudia občas pýtajú, že či sa nebojím podobnej akcie u mňa doma. Nie, nebojím. Ja som nikdy na SK nehľadal, nemám ani detektor a už vôbec nie nálezy. Petícia bola urobená v súlade s petičným právom SR a neporušuje žiadne právne normy. Jediné skúsenosti mám z akcii "setkání hledačů" čo sa organizuje v ČR. Skutočne sa oplatí ísť, odporúčam každému. Chodia tam aj jednotliví výrobcovia detektorov propagovať svoje produkty - dajú sa tam v teréne odskúšať rôzne značky detektorov. Taktiež tam chodievajú aj archeológovia a pyrotechnici od PČR, ktorí dávajú detektoristom rady a informácie. U nás niečo také (zatiaľ) neexistuje ale pevne verím, že sa to časom zmení.
Michall

Príspevok od používateľa Michall »

Zdravím ťa. Pred časom som videl na Ta3 reportáž o tejto petícií. Tipujem ze ten rozhovor tam robili s tebou. Je super ze sa ti to podarilo takto medializovat. A konečne to bola aj 1 reportáž kde nehovorili o hľadači ch ako o vykradacoch hrobov . Tak isto aj ten archac bol konečne normálny s normálnym prístupom nie ako ten uplakany blondacik co je v každej 2 reportáži 😀
Plánuješ to ešte nejak riešiť, či už len budeme čakať ci sa naša skvelá vláda nejak vyjadrí k petícií?
Michal
Administrátor fóra
Kontaktovať používateľa:

Pozdravujem. Áno v reportáži som bol ja, ak by chcel niekto reportáž vidieť tu je link: https://www.ta3.com/clanok/240691/patra ... enu-zakona

S počtom podpisov som veľmi spokojný, už len počkám do 21.8.2022 a petíciu odovzdám. Tiež som veľmi rád, že mi TA3 dala priestor na vyjadrenie.
Marcin

Príspevok od používateľa Marcin »

Zdravim. No ako ta peticia dopadla?
Michal
Administrátor fóra
Kontaktovať používateľa:

Petíciu som odosielal 22.08.2022, úrad sa má vyjadriť do 30 dní od doručenia, takže zrejme onedlho príde odpoveď. Odpoveď tu zverejním.
Michal
Administrátor fóra
Kontaktovať používateľa:

Stále nič. Pamiatkový úrad na petíciu nijako neodpovedal ani po 30 dňoch od doručenia, zrejme tak došlo k porušeniu petičného práva. Nereagujú ani na emaily, ktoré im posielam. Ak sa nič nezmení do pondelka, tak sa s petíciou obrátim na Ministerstvo kultúry SR, ktoré je zriaďovateľom Pamiatkového úradu SR.
Peto

Príspevok od používateľa Peto »

Zdravím vás,tak ako to vyzerá s tou petíciou,už je dlho ticho pohlo sa to niekam?
Napísať odpoveď