Petícia 2022

Chceme, aby bolo možné legálne hľadať mimo archeologických lokalít.
richard

Re: Petícia 2022

Príspevok od používateľa richard »

uz na tom pracujem 👌🏻
Maroš
Dátum registrácie: Po 28. Mar 2022 0:45:59

Príspevok od používateľa Maroš »

Zdravým tá dráhy admin ani som netušil že táto petícia je aktuálna na Slovensku , bol by som rád ak by nám to vyšlo , taktiež nemám detektor ale určite by som ho zakúpil a tak pomohol dobrej veci a taktiež spravil niečo pre seba a moju vášen k objavovaniu tých pekných krás zatiaľ si to kompenzujem videami z YouTube 😄Budem sa usilovať propagovať podpisi a tak pomôcť aspoň
s málom. S pozdravom Maroš...
RobertTT

Príspevok od používateľa RobertTT »

Pochopim ze zber municie z ww2 a ilegalne hladanie na hradoch zamkoch, opevneniach je trestuhodny cin, to nech aj ostene trestnym cinom navzdy, ale preco preboha je v civilizovanej spolocnosti trestny cin hladat s detektorom kovov na vlastnom pozemku? alebo na poli za domom? alebo na luke, na poliach kde nikdy nic historicke nebolo????? aj ja idem podporit propagaciu peticie jue najvyssi cas na zmenu. Keby sa spravne nastavili podmienky za akych hladat bolo by to velke plus a spokojne by boli obe strany. Inak zaujimave je ze nikdy nikoho neodsudili za hladanie, vsetci hladaci dostali vzdy iba podmienky cize ani EXTREMNE PRISNY ZAKON NEFUNGUJE, najvyssi cas spristupnit detektoring za podmienoik ako su v peticii spomenute!!!!!!!!
Majo

Príspevok od používateľa Majo »

Zdravim admin,
velmi ma potesilo ked som dnes nasiel info o tejto peticii...o detektoring sa zaujimam a zavidim bratom cechom, zaroven vidno ze to moze realne fungovat, poctiva spolupraca s KPU...bude treba nieco urobit s propagaciou, kedze som sa sa o peticii dozvedelaz po tristvrte roku fungovania (je pravda ze posledny rok som mal ine starosti, ale aj tak som info nikde nezachytil)
Michal
Administrátor fóra
Dátum registrácie: Št 19. Aug 2021 10:58:08
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal »

Chcel by som vám ukázať jednu zaujímavosť. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, ktorému budeme adresovať petíciu už aj teraz reálne uvažuje o spolupráci s laikmi. V dokumente "Stratégia ochrany pamiatkového fondu" sa na strane č.26 uvádza nasledovné:

"Umožniť aby nedeštruktívny archeologický výskum vrátane povrchového zberu
archeologických nálezov mohol realizovať aj evidovaný archeologický spolupracovník
(laik), ktorý má svojho odborného garanta - oprávnenú osobu podľa § 35a ods. 1.
zákona o ochrane pamiatkového fondu. Archeologickí spolupracovníci by boli
registrovaní na príslušnom krajskom pamiatkovom úrade a Archeologickom ústave
SAV Nitra."

Detektor sa tam síce nespomína, ale keď vykonávajú archeológovia v teréne nedeštruktívny povrchový zber, používajú na 100% detektor kovov.
Viac informácii o tom, či sa už na tom pracuje sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť, ale je vidieť, že sa nad spoluprácou začalo uvažovať od roku 2017.
Verím, že naša petícia pomôže urýchliť tento proces a taktiež verím, že onedlho bude možné legálne hľadať a spolupracovať s odborníkmi.

Screenshot z dokumentu:
https://detektoring.sk/subory/screensho ... -fondu.png

Celý dokument:
https://detektoring.sk/subory/strategia ... 7-2022.pdf

Zdroj informácii a cesta k originálu dokumentu na webe PÚ SR:
http://www.pamiatky.sk/Content/Data/Fil ... 7-2022.pdf
Neregistrovaný

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

No neviem ci sa detektoring považuje za nedeštruktívny výskum. Ale viem ze už dávnejšie sa o nejakej spolupráci uvažovalo. 2 roky dozadu som videl reportáž rtvs o detektoring na Slovensku a niekto to tam spomínal.
Michal
Administrátor fóra
Dátum registrácie: Št 19. Aug 2021 10:58:08
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal »

Už som to zisťoval. Nedeštruktívny archeologický výskum zahŕňa aj hľadanie s detektorom kovov.

Spomínaná reportáž je tu: https://youtu.be/U11aPp95llA pán Ragač tam hovorí o možnej spolupráci s detektoristami.
feričko

Príspevok od používateľa feričko »

Dobrý deň,
V prvom rade musím povedať, že som vrcholne pohoršený zákonom o detektorizme na Slovensku. Môj syn, ktorý má len 5 rokov má veľký záujem o hľadanie hystorickych artefaktov (pokladov). Preto sme chceli začať s detektoringom, ale po zistení, ako to na Slovensku s detektoringom vyzerá sme sa na to slušné povedané vyprdli. Snažil som sa dohladať na nete či sa dá nejakým spôsobom u nás používať detektor legálnym spôsobom, ale bohužiaľ som v tomto zmysle nič nenašiel. Je mi ľúto, že mi štát hádže klacky pod nohy a zakazuje mi v podstate vzdelávať a usmerňovať môjho syna čo sa histórie týka v oblasti sťahovania národov z čias pred Kristom, aké šperky nosili, aké platidlo, akú keramiku, nástroje v ktorej tej kultúre používali napr. Kelti, Germani, Skitova a iné Slovanské a Indoeurópske kmene... atď. Každopádne súhlasím s Vašou petíciou, v každom bode rozsahu. Podpísané!
Predsa nie je nič dôležitejšie, ako poznať históriu, pretože nám ukazuje chyby, ktorých by sa malo ľudstvo vyvarovať a samozrejme ľudí, ako, takých povzniesť na vyššiu úroveň myslenia. To, že niekto nemá diplom z archeológie neznamená, že je nevzdelany v tejto oblasti a nevie, ako má zo vzácnymi artefaktmi zaobchádzať s najväčšou opatrnosťou.
Ďakujem za Vašu snahu o zmenu tohoto zákonodarného bludu. Držím palce.
Mathew

Príspevok od používateľa Mathew »

Zdravím vás.Vsade to normálne funguje len u nás je to postavené na hlavu radšej budeme ľudí zatvárať ako ich radšej poučiť o Tom ako sa správať k nálezu ktorý skončí v múzeu lebo inak skončí v súkromnej zbierke alebo to necháme v zemi.Kazdy nález odmeniť a tým všetko skončí tam kde má v múzeu a budú ho vidieť všetci ľudia.To je môj názor.Bavi má história a rád by som ju legálne odkrýval.
xpdeus2
Dátum registrácie: Pi 22. Júl 2022 17:32:14

Príspevok od používateľa xpdeus2 »

Ahoj, máte někdo zkušenost s navázáním spolupráce s Archeologický ústavom SAV? Chystám se na návštěvu jedné pobočky. Chci jim nabídnout spolupráci. Petici jsem samozřejmě podepsal.
Napísať odpoveď