Petícia 2022

Chceme, aby bolo možné legálne hľadať mimo archeologických lokalít.
Michal
Administrátor fóra
Dátum registrácie: Št 19. Aug 2021 10:58:08
Kontaktovať používateľa:

Petícia 2022

Príspevok od používateľa Michal »

Môže sa zúčastniť osoba akejkoľvek štátnej príslušnosti, nad 16 rokov.
Podpisy zbierame do 21.08.2022

Podpísať: https://www.mojapeticia.sk/campaign/zac ... 3f85f9545a
Hugo
Dátum registrácie: So 21. Aug 2021 10:36:41

Re: Petícia 2022

Príspevok od používateľa Hugo »

No ak sa k tomu môžem vyjadriť. Podla mňa to je príliš dlhý čas keďže sa bavíme o roku 2022. Ďalšia vec ktorú som chcel dat do povedomia je to ze by Slovenská verejnosť mala o tom dozvedieť nie len tak medzi nami ale malo by sa to dostať na verejnosť ( sociálne siete, poprípade tv) na sociálnych sieťach je približne 80% Slovákov. Tak poďme do kampane . Kľudne sa toho chytím. Ale treba o tom viac rozprávať a dat to ľuďom do hlavy, že to myslíme v dobrom ❤ treba zbierať podpisy treba mať program len vtedy budeme mat úspech. Bežný človek ktorému je detektoring neznámy sa o tejto petícií ani nedozvie. Poznám veľa ľudí ktorý ani nevedia co je detektoring, ale za to vedia čo je história. Snáď sa chápeme a verím ze to dosiahneme do víťazného konca
Michal
Administrátor fóra
Kontaktovať používateľa:

Ahoj. Ďakujem ti za názor. Zbieranie podpisov bude trvať jeden rok. V najbližších dňoch zverejním petíciu a budeme zbierať prvé podpisy. Potom začnem aj s propagáciou (v rámci možností). Veľmi mi pomôže ak o petícii informuješ aj ľudí vo svojom okolí. Počet podpisov nie je určený, samozrejme platí však že čím viac ľudí nás podporí, tým lepšie.
Michal223

Príspevok od používateľa Michal223 »

Ahoj. Aj si zisťoval koľko podpisov treba aby sa tým vôbec zaoberali? Súhlasím s kolegom co písal ze to treba viac dostať do povedomia bežných ľudí a dostať to do médií. Len ci sa nájde niekto kto by to vedel inteligentné odprezentovať trebarz v telke. Ina cesta není lebo momentálne máme vďaka archeológom otrasnu povesť. Keď už aj občas spomenú detektoring v TV novinách tak vždy len ako hľadači ničia archeo lokality ako bohatú predajom kradnúť ch veci na čiernom trhu a podobne. Detektoristi nikdy nedostanú priestor brániť sa.
Akože o tom ako to uvádza v tej petícií ani ne snívam, ale aspoň trochu by ten detektoring mohli sprístupniť.
Michal
Administrátor fóra
Kontaktovať používateľa:

Ahoj. Počet podpisov nie je zo zákona určený. Inštitúcia, ktorej je petícia adresovaná sa musí petíciou zaoberať a musí odpovedať do 30 dní.

Petíciu som prebral s právnikom. Nechceme zmenu zákona, petícia zákon nikdy nezmení, obzvlášť trestný. Petíciou chceme spoluprácu s KPÚ. Pojem registrovaný detektorista nie je nič nové, údajne aj pamiatkari sú tomuto modelu priaznivo naklonení. Reálne sa nad tým uvažuje.

Petíciu propagujem v rámci možností.

Aj ja som veľmi nešťastný z toho ako to momentálne vyzerá s detektoringom na Slovensku. Nemám detektor kovov, ale ak by sa niečo zmenilo bol by som ochotný začať pomáhať, pretože milujem históriu.
glanis
Dátum registrácie: St 06. Okt 2021 10:36:52

Príspevok od používateľa glanis »

Ahoj. Petíciu som samozrejme podporil a dúfam že sa to raz podarí. Ja teda neviem na akom základe sprísnili ten debilný zákon! Kôli zlodejom a rozkradacom? V Tom prípade ale pozabudli na tých slušných a cestných, ktorí by detektoring chceli len ako hobby. A samozrejme takto naši archeológovia prichádzajú o veľa zaujímavých nálezov ,ktoré by sami v živote nenašli! Je len na škodu,že tie pekné a zaujímavé veci ležia len tak niekde na poli a čakajú kym ich prejde pluh traktora.Keď to v pohode a pozitívne funguje v iných štátoch ,tak prečo by to nešlo tak aj u nás? A verte či nie,tých hajzlikov by sami poctivý detektoristi nahlásili polícii ,že rabujú a predávajú kade tade, pretože by im kazili dobré meno! Tam kde je detektoring legálny si spoluprácu archeológ a amatér detektorista nevedia vynachváliť. Majú omnoho presnejšie znalosti o histórii daného územia a jeho významu. Zostáva nám len pevne veriť a dúfať,že raz k nejakej dohode príde a že rozum zvíťazí.
Michal
Administrátor fóra
Kontaktovať používateľa:

Ďakujem ti za podporu. Veľmi si to cením. Tiež som veľmi nešťastný z toho ako to vyzerá s detektoringom na SK. Do roku 2011 bol detektoring "len" priestupok a slušní detektoristi nálezy odovzdávali a vďaka nim sa našlo množstvo významných archeo-lokalít. V roku 2011 sa priestupok zmenil na trestný čin a už neodovzdáva nálezy nikto. Som si istý že Slovensko za 10 rokov nenávratne prišlo o neskutočné množstvo artefaktov, pretože tí slušní ľudia nehľadajú lebo sa boja a tí zlí vykrádači veselo hľadajú ďalej.
Johan

Príspevok od používateľa Johan »

Snáď sa podarí,lebo je veľa ľudí čo sú ochotný spolupracovať
Richard

Príspevok od používateľa Richard »

Ahojte,

mame este 166 dni. ako to mozeme rozbehnut a dosatat viac do povedomia? ja by som bol za a aj podporil vznik zdruzenia. kde by sa dodrziavali pravidla. je a moze to byt ale tazke, iu len s pohladu ak niekto (so zlym umyslom) dostane papier a bude sa snim ohanat ze je to pozehnane. a bude nam cestnym kazit meno.
Michal
Administrátor fóra
Kontaktovať používateľa:

Richard ahoj pozdravujem ta a dakujem za nazor.

Nazbierali sme zatial viac nez 300 podpisov a som na to velmi hrdy, ked vezmeme do uvahy ze som nedal do ziadnej reklamnej kampane ani cent. Vytvoril som len webstranku a dal o nej vediet priatelom a ti dali vediet dalsim ludom. Vsetky podpisy su ziskane poctivo a su skutocnym nazorom ludi na problematiku detektoringu na Slovensku. Pravdupovediac ked som peticiu zakladal dufal som ze budem mat aspon 300 podpisov a teraz nam ostava este dostatok casu na zber dalsich podpisov. Kazdy podpis je pre mna velmi dolezity. V pripade neuspechu u PUSR mam este dalsi postup ale nechcem o tom hovorit dopredu, vsetko sa dozviete v cas.

Mozes mi pomoct s propagaciou peticie, mozes o webe detektoring.sk informovat svojich priatelov, alebo napriklad oslovit media, urcite by mi pomohol clanok o tom, ze sa zbieraju podpisy. Pokojne mozes uviest aj moju emailovu adresu ako kontaktnu osobu, poskytnem im informacie: info(zavinac)detektoring.sk
Napísať odpoveď